Ben Niye Sevdim? / Bir Ağaç Devrilirse…


Ben küçükken birilerine ‘terörist’ dendiğinde onların gerçekten çok vahşi, çok kötü insanlar olduğunu düşünürdüm. Sonra geçti.
Her geçen yılla birlikte terörist’in kim olduğu konusunda kafalar iyice karışıyor. En çok şiddet uygulayan mıdır terörist? Fütursuzca insanlara zarar veren, baskı uygulayan mıdır? Böyle şeyler yapanları koruyan mıdır? Özür dilemeyen midir terörist?
Eskiden çok politik biriydim ben, hep çok net sorular sorar, sonra çok net cevaplar verebilirdim sorduğum sorulara. Aferindim ben.
‘Bir Ağaç Devrilirse’nin kahramanları Yeryüzü Özgürlük Cephesi’nin liderleri. (Earth Liberation Front, yani ELF’ler, yani Türkçe’de ‘küçük cinler’.) 90’larda doğaya zarar veren şirketlere karşı hiyerşisiz sözcüsüz bir örgütlenmeyle mücadele başlatıyorlar.
Yaklaşım şöyle: Siz kar etmek için doğaya, hayvanlara ve insanlara zarar veriyorsanız, biz de sizin şirketinizin başına kar etmesini engelleyecek birtakım ‘ekotaj’ (sabotajın eko’cası)halleri gelmesini sağlarız. Büyük kereste şirketlerine, G.D.O’ların yayılmasını sağlayan kurumlara, hayvanlara acı çektiren çiftliklere çeşitli saldırılar, kundaklamalar…
Kısa zamanda ELF’ler FBI tarafından ‘Amerika’nın bir numaralı iç terörist tehdidi’ ilan edilmişler ve başlamış av.
Film bu küçük cinlerin hikayesi. İşe pasifist olarak başlamalarına rağmen, bir noktada şiddete şiddet diyen, ama bunca yıldır bir tane bile insanın ölmesine neden olmayan cinler. Aralarında yakalananların, yıllarca ev hapsinde kalanların, yatanların, çıkanların röportajları var. Arşiv görüntüleri de var, şu andaki evlerinde röportajlar da.
Çocuklardan biri diyor ki- ‘onlar o kadar çok şiddete neden oluyorlardı ki, bir şekilde durdurulmalıydılar.’ Yıllar önce arkadaşlarına karşı tanıklık etmek zorunda kalmış bir diğeri ‘Bilemiyorum,’ diyor. ‘Haklı mıydık?’
Bütünüyle şüphede, ama birşeyler yapmamız gerektiğinden emin olduğumuz şu günlerde sorularımızı net olarak cevaplamıyor Bir Ağaç Devrilirse.
Ama o cevapları başkası veremez ki zaten.
Ben bu yüzden sevdim ‘Bir Ağaç Devrilirse’yi.
Oscar ekibi niye sevdim bilemem ama.. Belgesel Oskar adayı..

1 comment

Add yours
  1. Murat Aşkın

    Merhaba,

    Takvimi açıklasanız da biz de programımızı yapsak diyoruz artık ! çarşamba oldu perşembe, perşembe oldu cuma ! Her fırsatta siteye girip çıkmaktan bi hal oldum :)

+ Leave a Comment