Ben Niye Sevdim? / Bir AÄŸaç Devrilirse…


Ben küçükken birilerine ‘terörist’ dendiÄŸinde onların gerçekten çok vahÅŸi, çok kötü insanlar olduÄŸunu düşünürdüm. Sonra geçti.
Her geçen yılla birlikte terörist’in kim olduÄŸu konusunda kafalar iyice karışıyor. En çok ÅŸiddet uygulayan mıdır terörist? Fütursuzca insanlara zarar veren, baskı uygulayan mıdır? Böyle ÅŸeyler yapanları koruyan mıdır? Özür dilemeyen midir terörist?
Eskiden çok politik biriydim ben, hep çok net sorular sorar, sonra çok net cevaplar verebilirdim sorduğum sorulara. Aferindim ben.
‘Bir AÄŸaç Devrilirse’nin kahramanları Yeryüzü Özgürlük Cephesi’nin liderleri. (Earth Liberation Front, yani ELF’ler, yani Türkçe’de ‘küçük cinler’.) 90’larda doÄŸaya zarar veren ÅŸirketlere karşı hiyerÅŸisiz sözcüsüz bir örgütlenmeyle mücadele baÅŸlatıyorlar.
Yaklaşım şöyle: Siz kar etmek için doÄŸaya, hayvanlara ve insanlara zarar veriyorsanız, biz de sizin ÅŸirketinizin başına kar etmesini engelleyecek birtakım ‘ekotaj’ (sabotajın eko’cası)halleri gelmesini saÄŸlarız. Büyük kereste ÅŸirketlerine, G.D.O’ların yayılmasını saÄŸlayan kurumlara, hayvanlara acı çektiren çiftliklere çeÅŸitli saldırılar, kundaklamalar…
Kısa zamanda ELF’ler FBI tarafından ‘Amerika’nın bir numaralı iç terörist tehdidi’ ilan edilmiÅŸler ve baÅŸlamış av.
Film bu küçük cinlerin hikayesi. İşe pasifist olarak başlamalarına rağmen, bir noktada şiddete şiddet diyen, ama bunca yıldır bir tane bile insanın ölmesine neden olmayan cinler. Aralarında yakalananların, yıllarca ev hapsinde kalanların, yatanların, çıkanların röportajları var. Arşiv görüntüleri de var, şu andaki evlerinde röportajlar da.
Çocuklardan biri diyor ki- ‘onlar o kadar çok ÅŸiddete neden oluyorlardı ki, bir ÅŸekilde durdurulmalıydılar.’ Yıllar önce arkadaÅŸlarına karşı tanıklık etmek zorunda kalmış bir diÄŸeri ‘Bilemiyorum,’ diyor. ‘Haklı mıydık?’
Bütünüyle şüphede, ama birşeyler yapmamız gerektiğinden emin olduğumuz şu günlerde sorularımızı net olarak cevaplamıyor Bir Ağaç Devrilirse.
Ama o cevapları başkası veremez ki zaten.
Ben bu yüzden sevdim ‘Bir AÄŸaç Devrilirse’yi.
Oscar ekibi niye sevdim bilemem ama.. Belgesel Oskar adayı..

1 comment

Add yours
  1. 1
    Murat Aşkın

    Merhaba,

    Takvimi açıklasanız da biz de programımızı yapsak diyoruz artık ! çarşamba oldu perşembe, perşembe oldu cuma ! Her fırsatta siteye girip çıkmaktan bi hal oldum :)

+ Leave a Comment