Being there Vs being here /!f 2011


Burada olmak ne demek? Anda kalabilmek? Ya da buralı olmak? Fiziksel dünya ile nasıl bir bağ kuruyoruz? Kendi hikayemizin mekanlarıyla nasıl bir bağ kuruyoruz?

Burada (Here) Ermenistan’da geçen bir aşk/yol hikayesinde tüm bunları soruyor ve herkese kendi adına sorduruyor. Uydu haritaları çıkaran mühendis Will, iş için gittiği Ermenistan’da yıllardır ülkesinde yaşamayan Ermeni bir fotoğrafçıyla, Gadarine ile tanışıyor. Birlikte yolculuk ediyorlar. Eski mekanlarını, arkadaşlarını ziyaret eden Gadarine öyle anlaşılıyor ki hep kaçmış, pek burada olamamış. Will de hep aramış, o da burada kalamamış. İkisi için de bu yolculuk, o coğrafyayla, dolayısıyla varoluşlarıyla bağlarını sorgulatan bir deneyime dönüşüyor.

Yönetmen Braden King’in atmosferik ve sakin estetiği bizi hep büyük resmi görmeye itiyor. Zaman zaman hikayenin içine sokuyor, öteki zamanlarda da fiziksel dünyanın neredeyse rastgele imgelerine dikkat çekiyor. Arada kurulan ilişki, kurulabilirse, ‘burada’ olabilmekle igili olacak sanki.

Sundance özel bölümümüze son anda eklendiği için kataoğumuza maalesef giremedi. Atlamayın. Üstelik, yönetmeni bütün gösterimlerde aramızda olacak ve sorularınızı yanıtlayacak.

+ There are no comments

Add yours