Başlıksız da olur


Travis LouieTravis Louie‘nin resmini ilk gördüğümde bir kaç şey geldi aklıma, biri aslında ilki annem oldu, çok iyi anlıyorum nedenini, bir diğeri ilk okul ve önlük yakaları, gerçekten istediklerimle yapmam gerekenler arasına net bir ayrım – annemin aklıma gelmesi gayet doğal bunları düşününce çünkü o benim içimdeki ‘bunu yaparsan başına kötü şeyler gelir’ sesi – diğeri de hepimizin kendi canavarları.

Kendi canavarlarımızı sevmek için bir sebep de, biz ne kadar korkarsak korkalım onların yine de canavar kalması. Kulak kabartınca neyin doğru neyin yanlış olduğunu pek de iyi fısıldarlar, dışarıdan ne gürültü gelirse gelsin en doğrusunu onlar söyler. Kafi miktarda korkutulursak onlar da korkmaya, konuşmamaya başlıyor. İçimizden gelen ses dışarıdakinin ekosudan hallice bir şeye dönüşüyor.

Kazım Delal var bir de, HES’lere karşı açtığı davada bilirkişi raporu almak için ineğini satan sonra da kredi çeken adam olarak hatırlıyoruz. İnceleme sırasında dava açma nedenini anlatırken hakim ‘Kısa kes, hocaları uçağa yetiştireceğiz’ diye paylıyor. O da ‘Ben açtım bu davayı, benim davam bu. Şikayetlerimizi anlatamayacaksak ne gerek var davaya’ diyerek aslında hepimiz için en basit açıklamayı veriyor. Bize bağıran, paylayan pek çok şeyin aslında bizim için var olduğunu unutuyoruz galiba. Hem çok bağırıp paylıyorlar bizi, hem de içimizdeki o fısıldayan şeyi hatırlamıyoruz.

Başkalarının canavarları konuşunca hayretle dinliyoruz ve hatta heycanlanıyoruz. Sonra unutuyoruz yine.

 

Where The Wild Things Are‘dan yazıyı tamamlasın diye bir parça, onu hatırlamadan bakamadım çünkü resme.

Max:  Did you make this?
Carol:  Yeah, yeah.
Max:  It’s very good.
Carol: We were gonna make a whole world like this. Now, everyone used to come here, but you know… you know what it feels like when all your teeth are falling out really slowly and you don’t realize and then you notice that, well, they’re really far apart. And then one day… you don’t have any teeth anymore.
Max: Yeah.
Carol: Well it was like that.

1 comment

Add yours

+ Leave a Comment