Bahar bahar neden Tetikçi’yi izleyelim?


Ben küçükken en çok polisten korkardım. Polisin gelip hepimizi toplayabileceği, dolayısıyla kaçmam gereken kabuslarım çoktu. Aslında onlar hep polis olmazdı- bizi hiç sevmeyen, yanlış bulan erkekler topluluğu olurdu. Yakalarlarsa ne yapacakları belli olmazdı. Bize düşen -kimdik biz bilmiyorum ama- nefes nefese kaçmak olurdu.

Sebep? 6 yaşıma 1980 yılında girmiş olmamdı belki. Ya da küçük yaşta çok fazla soykırım filmi izlemiştim. Çok da fark etmiyor- tarih, genel hal, gidişat, hırs ve his itibarıyla tekerrürden ibaret. Bir çocuk bile bilir bunu.
Anneme sorduğumda ısrarla bana küçükken polislerin de benim gibi çocuklar olduğunu hatırlatırdı. Şimdi de büyümüşlerdi işte, onların da çocukları olmuştu, eve ekmek parası götürmeleri gerekiyordu. Şimdi düşündüğümüde bir tık sansürcü bir yaklaşım olduğunu fark ediyorum tabii. Ama anneme minettarım bana öyle söylediği,  o yaşta öyle görebilmemi sağladığı için. Yoksa nasıl büyüyebilirdim ki?
Hrant Dink davası içimize içimize korkular salarak devam ederken, tanıdığımız tanımadığımız birtakım adamların ne kadar korkutucu şeyler yapabileceklerini, her nasıl bir araya geldilerse çok güçlü olduklarını, kızarlarsa hepimizi yakabileceklerini bilinçaltımızda hissediyoruz.
Bilmiyoruz, doğru mu…Ama korku kısmı baki. Malum, korkuyla birlikte nefret edesimiz de gelir. Kilitleniriz.
Ebru Nihan Celkan’ın oyununu izleyeli yaklaşık bir ay oldu. Aklımda hala. Tetikçi bizi o adamlarla — güçlü olanlarıyla ve güçsüz olanlarıyla, tetikçileriyle, azmettiricileriyle, — küçücük bir odaya tıkıyor.  Kaçıp gitmek bir garip olur tabii, oturup onları izliyorsunuz çocukluktan kalan bütün bagajınızla, çocukluktan kalan tüm yaralarıyla.
Tetikçi olacak 17 yaşındaki çocuk kekeme. Ebru bir roportajında ‘Olacakken olamamış tüm çocuklar için kekeliyor,’ demiş.
İçiniz rahat, ruhunuz pek çıkamayacaksınız Tetikçi’den. Ama ‘Olacakken olamamış tüm çocuklar’ ı görünce  korkudan, nefretten bir tık uzaklaşabiliriz sanki. Bu bizi yumuşatarak güçlendirir, kilitlerimizi açar.. Sonra başka yerlere daha bir kuş bakışı bakabiliriz.
Hem bahar kilitli yaşanmaz ki.
Tetikçi 2. Katta 24 Mart’ta. Son gösterimdir belki. Kaçırmayın.

+ There are no comments

Add yours