Ödül sezonu açıldı, Bağımsız Ruh’la başlıyoruz

Ödül sezonu açıldı, Bağımsız Ruh’la başlıyoruz


Bağımsız Ruh Ödülleri (Spirit Awards) ile birlikte ödül sezonunu açıyoruz. Ofis içinde, “Listeye nasıl girmez”den “Ben tahmin etmiştim ki”ye varan hararetli tartışmalar da böylece başlamış oldu. !f’çiler için de “Acaba hangileri !f’e gelecek” tahminleri tabii…

Tangerine

Bu yıl da gözümüzü diktiğimiz filmlerle ışıldıyor Bağımsız Ruh Ödülleri’nin listesi. En İyi Film dalının adayları Anomalisa, Beasts of No Nation, Carol, Spotlight ve Tangerine, listenin geri kalanına da hakim olmuş görünüyor. Room’un görmezden gelinmesi kadar iPhone 5’le çekilmiş, iki trans kadının yanlışlıklar komedyasına dönüşen bir günlerini anlatan eğlenceli mi eğlenceli Tangerine’in görünürlüğü ödüllerin en çok konuşulan iki konusu.

Heaven Knows What/Yalnız Cennet Bilir

Heaven Knows What/Yalnız Cennet Bilir

Yıl sonu istelerinde !f’in o yıl içinde gösterdiği filmlerle karşılaştığımızda, “Henüz kimse konuşmazken ilk !f gösterdi,” duygusunun haklı bir şımarıklığı oluyor tabii. Burda da, 500 bin dolar altı bütçeye sahip bağımsızlara özel En İyi Film değerindeki John Cassavetes Ödülü’nün iki adayı !f 2015’ten mesela: Christmas, Again/Yine Noel ve Heaven Knows What/Yalnız Cennet Bilir. Joshua Oppenheimer’ın !f’çilerin boğazına demirden leblebiler dizdiği filmi The Look of Silence/Sessizliğin Bakışı ise belgesel dalının en güçlü adayı. Şımarabiliriz yani. :)

+ There are no comments

Add yours