Assange’ı nasıl bilirsiniz?


a4assangeUmberto Eco özetle der ki: İktidar vatandaşın her telefon konuşmasını, kaldığı her oteli, kullandığı her yolu izlemeye başladığında Orwell’in kehaneti tamemen gerçek oldu. Ama şimdi bu gözetim karşılıklı. Devlet her vatandaşı gözetliyor ama her vatandaş da, en azından her hacker –vatandaşın gönüllü intikamcıları –devleti gözetliyor.

Naom Chomsky der ki: Bilgi baştan beri size ait olması gereken bilgi ise çalındığını söyleyemezsiniz. Devletin gayrimeşru yöntemlerle telefon konuşmalarını dinlemesi, gizlilik haklarını ihlal eder. Devletin halktan gizlemeye çalıştığı bilgileri yaymak ise, vatandaşın bilgi edinme hakkına hizmet eder. İki gözetlemeyi aynı kefeye koyamayız.

Bir arkadaş, kahramanlığın Assange’a maledilmesini eleştirdi. Ya yüksek korumalı izole hapishanesinde kaderine terkedilen, bilgileri ilk etapta sızdıran Bradley Manning ya da WikiLeaks ekibi?

Assange kahraman mı? Amacı devletleri şeffaflığa itmek mi? Yoksa amaçtan, gayeden uzak bir yıkıcı mı? Cinsel tacizci mi? CIA komplosu kurbanı mı? Anlaşmalı ama korunmasız seksin erkek taraf için ‘rape’ terminlojisi içinde bir suç teşkil etmesini sindirmem için bu topraklarda doğmamış olmam gerekiyor sanırım. Ama Sarah ve Jessica’nın kıskançlıktan maraz çıkaran, ihaneti cezalandırmak için harekete geçen sevimsiz feministler olarak lanse edilmeleri bir o kadar sevimsiz değil mi?

Neyse, WikiLeaks yüzyılımızın tarihe geçeceği kesin, geleceği değiştirmesi pek muhtemel vakalarının başında geliyor. Belli ki daha çok konuşulacak, kafalar daha çok karışacak. Siz Assange’ı nasıl bilirsiniz?

4 Comments

Add yours
 1. melis

  Assange bir açıklamasında işler bu derece büyüyünce Wikileaks ekibi olarak medya karşısına çıkmak için bir temsilci seçmek zorunda kaldıklarını, aslında bunun bir ekip işi olduğunu söylemişti.

  ve evet feministleri bu derece tü kaka hale getirmek gerçekten hiç sevimli değil…

 2. Zeynep Erdim

  bir kadınla kadının uyarısına ve istemiyorum demesine rağmen korunmasız seks yapması cinsel tacizdir. ancak işin içinde iki kadın olması ve birisi istemiyorsa, iki kadının tip olarak da ufak tefek gibi görünen’ assange’ı fiziksel olarak durduramamları da biraz tuhaf. haberlerden okuduğum kadarıyla kadınların verdiği ifadelerde şiddet de kullanılmamış.e assange’ın onları zorla odaya götürdüğüne dair de şikayet yok. yani ilişkiye girmekle ilgili bir sorun yok, sonrası sorunlu. o yüzden kadınların iddialarını uydurduklarını da zannetmiyorum.

  sanırım ben o anda o odada neler olduğunu wiki’den sızanlar kadar merak ediyorum. elimde değil.

 3. Yeşim Erdem

  Yatak odası detaylarından bildiklerim:)

  Left Brotherhood movement’ın organize ettiği bir konferans için İsveç’e gelen Assange, güvenlik gerekçesiyle, onu konferansa davet eden ekipten kod adı Sarah’ın evinde kalıyor. Beraber oluyorlar. Zorlama yok. İlişki sırasında prezarvatif patlıyor.

  Assange’a olan hayranlığından dolayı konferans için gönüllü çalışan kod adı Jessica, ertesi günkü seminerde Assange’a asılıyor. Seks yine karşılıklı. Gece prezarvatif kullanılıyor. Sabah kullanılmıyor. Kız kullansın istiyor, Assange diretiyor. Ama kız o noktada ciddi bir taciz hissetmemiş olacak ki sonra beraber çıkıp güzel bir kahvaltı yapıyorlar. Sonra Jessica aman allahım ya hamileysem, ya HIV kaptıysam paniği yaşıyor. Assange’ın evinde kaldığını bildiği Sarah’ı arıyor. Sarah ‘ne ihanet mi!!’ oluyor ve polise koşuyorlar. Basında böyle yansıdı yani.

  Isvec kanunlarına göre suc varsa, Jessica ile sabah seksinde yaşananlar olmalı ama her ne hikmetse daha fazla ses çıkaran Sarah. Bu da medyanın gözünde Sarah’ı iyice ihaneti cezalandırmak isteyen tü kaka feminist yapıyor.

  CIA boyutu ise bana pek inandırıcı gelmiyor. Sarah baya aktivist high profile bir kadın. Kendini kullandırması pek muhtemel değil. Jessica herhangi biri ve genç olduğundan şüpheler Jessica üstünde yoğunlaşıyor bu konuda ama Sarah da onun yanında. Cinsel taciz konusunda muhattap, aslında tacize uğramamış gibi görünen Sarah yani…

  Basının konuyu ele alışı, Asssange’ı karizmatik bir kazanova, libidosu yüksek anarşist gibi iyiden iyiye bir arzu nesnesine dönüştürürken, kızlar, özellikle Sarah daldan elmayı kopartan eve gibi. Adam assange kurban. Elde böyle bir malzeme varken, kahraman olarak gay ve sosyal uyumsuz Bradley Manning’i kim naapsın?!

  Ama bunun da bir bedeli var. Assange’ın ve temsil ettiği WikiLeaks’ın kahramanlığı mainstream medyanın elinde hemencecik çar çur edilip içi boşaltılacak. Olan güzelim anarşist wikileaks konseptine olacak. (bu son yorum benjamin holland’a ait)

  Ve gerçekten assange sadece benim mi kafamı karıştırıyor? Nedir hissiniz bu adamla ilgili çok merak ediyorum..

 4. Umut Hanioğlu

  Bence konuya Şamdan mecmuası el atmalı ve patlayan prezervatifler, üçlü seks konularında ayrıntılı bir dosya oluşturulmalı. Hatta orada kalmasın, Kanal D Jessica ve Sarah ile bir dizi film anlaşması imzalasın. Assange’ı ben oynarım, tipim müsait. Tutarsa film de yaparız. Gişe rekorları kırarız.

+ Leave a Comment