Marlon Brando, Robert Mapplethorpe, Iris Apfel, John Berger !f 2016’da!

Marlon Brando, Robert Mapplethorpe, Iris Apfel, John Berger !f 2016’da!


Sanatın ikonları !f İstanbul’da buluşuyor!

Geçen yıl başladığımız Sanat Hayat İçindir! / Art & Life bölümünde gösterilecek filmler, hayran olduğumuz sanatçıların hayatlarına daha yakından bakmak için bulunmaz bir fırsat!

Bu bölümde bu yıl da merakla beklenen belgeselleri bir araya getirerek; Marlon Brando’dan Robert Mapplethorpe’a, Iris Apfel’den John Berger’a, hayran olduğumuz sanatçıların hayatlarına daha yakından bakıyoruz.

Robert MapplethorpeRobert Mapplethorpe’a dair ilk belgesel: Mapplethorpe: Look at the Pictures/Mapplethorpe: Fotoğrafa Bak!

Dünya prömiyerini bu yıl Sundance’te yapacak olan film daha sonra gideceği Berlin Film Festivali’nin ardından ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek! 1989’da kaybettiğimiz efsanevi sanatçı ve fotoğrafçı Robert Mapplethorpe’a adanmış ilk belgesel olma özelliği taşıyor. “Party Monster” filmiyle tanıdığımız Fenton Bailey ve Randy Barbaro’nun HBO için çektikleri film, Patti Smith’in National Book Award ödülünü kazanan ve ülkemizde de büyük ilgi gören “Just Kids/Çoluk Çocuk” kitabında dostluklarını ve aşklarını anlattığı Robert Mapplethorpe’un bugün bile olay yaratan fotoğraflarını ve provokatif hayatını konu alıyor. Debbie Harry’den Blondie’ye, Fran Leibowitz’den Brooke Shields’a, ve tabii ki Patti Smith’e, pek çok ünlü ismin Mapplethorpe’tan aldıkları ilhamı konuştukları “Mapplethorpe: Fotoğrafa Bak!”, sanatçının hayatına dair bugüne dek görmediğimiz arşiv görüntülerini ve işlerinden örnekleri ilk kez hayranlarıyla buluşturuyor.

Listen to Me Marlon01Marlon’un sesinden Brando: Listen to Me Marlon/ Dinle Beni Marlon

San Francisco Film Eleştirmenleri Birliği’nce Yılın Belgeseli seçilen, Uluslararası Belgeselciler Birliği tarafından da En İyi Senaryo Ödülü’ne değer görülen, Stevan Riley’nin Marlon Brando’nun yayınlanmamış ses kayıtlarından yola çıkarak çektiği film adeta bir oyunculuk ve hayat dersi veriyor.

Uncle Howard01Uncle Howard/Amcam Howard

“William Burroughs” belgeseli ile ismini duyurmuş, ilk Hollywood filmini Madonna ile çekmiş ve 1989’da, henüz 35 yaşında kaybettiğimiz yönetmen Howard Brookner’ın ortaya çıkmamış kayıtlarından yeğeni Aaron Brookner yönetiminde ve Jim Jarmusch yapımcılığında çekilen film bölümün heyecan uyandıran filmlerinden.

IRIS_FINISH(27x40)_halfsizeModa tutkunlarına sürpriz: Iris

Geçen yılın en iyi moda filmlerinden biri sayılan, ve yarım asırdır New York’un en renkli moda ikonu olarak adından söz ettiren efsanevi moda ikonu Iris Apfel’in hayatını konu alan “Iris” de Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da! Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz, “Christo’s Valley Curtain”, “Grey Gardens” gibi kült belgeselleriyle tanıdığımız efsane belgesel yönetmeni Albert Maysles’ın son filmi olan “Iris”, New York Times’ın baş sinema yazarı Manohla Dargis’in de “Gözlerinizi Iris Apfel’den alamayacaksınız, ama zaten neden bunu isteyesiniz ki?” sözleriyle övdüğü Iris Apfel’in, kıyafetleri kadar göz kamaştırıcı ve samimi dünyasını anlatıyor.

 

The Seasons in Quincy-Four Portraits of John Berger02The Seasons in Quincy: Four Portraits of John Berger/Quincy’de Mevsimler: John Berger’ın Dört Portresi

1973 yılında yaşadığı şehri terk edip İsviçre Alpleri’nde küçücük bir köy olan Quincy’e yerleşen John Berger’ı Quincy’deki mevsimlerin ritimleriyle merkezine yerleştiren film aralarında Tilda Swinton’ın da olduğu dört yönetmenin kısalarından oluşuyor.

It's Me, Hilary- The Man Who Drew Eloise03It’s Me, Hilary: The Man Who Drew Eloise/Ben Hillary: Eloise’i Çizen Adam

Lena Dunham’ın yapımcısı ve aynı zamanda oyuncusu olduğu, Eloise kitaplarıyla hatırı sayılır bir üne kavuşmuş olan Hilary Knight hakkındaki kısa belgesel Iris ile aynı seansta gösterilecek.

The Show of Shows/Şovların Şovu

Geçen yıl !f’in en büyük ilgi gören filmlerinden “Of Horses and Men” ile yönetmenliğe geçiş yapan oyuncu Benedikt Erlingsson’un Sigur Ros’un büyüleyici orijinal müziğinden de destek alarak yarattığı, nefes kesici gösterilerin daha önce görülmemiş arşiv malzemelerinin derlemesinden oluşan rüya film.

Tig02Tig

Amerikan mizah dünyasının en ünlü kadın komedyenlerinden Tig Notaro’nun ikinci derece meme kanseriyle ilk karşılaşmasından âşık olmasına, bir anda ünlü oluşuna ve inişleri ve çıkışlarıyla tedavi sürecine kadar geçen zamanı kendine has mizah anlayışıyla anlatan “Tig” de gösterilecek.

 

Bölümde yer alan tüm filmlerin fragmanlarını art arda izleyin:

Programdan şimdiye kadar birçok ipucu verdik; Keş!f Yarışması, !f music bölümü, !f ² filmleri, !f 2016 Açılış filmi: Anomalisa, Yapımlab@!f etkinliği detaylarını ve şimdi Sanat Hayat İçindir bölümü filmlerini sizlerle paylaştık. Tüm !f 2016 programının açıklanmasına ise 3 gün kaldı! 28 Ocak Perşembe günü sabahı dopdolu 15. !f İstanbul programı ifistanbul.com’un yepyeni yüzüyle birlikte !f’çilerle buluşacak.

Festival 18 Şubat’ta İstanbul, 3 Mart’ta Ankara & İzmir’de başlayacak!

Beklemek çok zor! Sevgiler…

 

 

 

+ There are no comments

Add yours