Arka Bahçe Uyanıyor #1 Eylemlerde Video Çekerken Dikkat Edeceğimiz 10 Şey


Video kameralarını dünyadaki insan hakları ihlallerini belgelemek için kullanan witness.org‘dan sokakları, meydanları çekerken dikkat etmemiz gerekenler listesi:

1. Ekipmanınızı iyi tanıyın. Pil ömrünü kısaltan özelliklerini kapatın ve her yedek pil, boş hafıza kartı ve yedeklerini yanınızda bulundurun. Bir askı takın veya kameranızı bileğinize bağlayın. Eğer mümkünse saat ve tarih gösteren fonksiyonları açık tutun.
2. Çekerken sabit durun (minimum 10 saniye), çok yavaş pan yapın, zoom’dan kaçının, mümkün olduğunda daha yakına gidin. Geniş, orta ve yakın gibi farklı açılardan öekmeye çalışın. Orada olmayan insanlar için çekim yapın, gerçekten neler olduğunu anlayabilecekler mi? Eğer rahatsız edilirseniz, çekime devam edin!
3. Günü, tarihi ve yeri her zaman yakalayın. Kalabalığın büyüklüğünü ve davranışlarını ve polisin duruşunu alacak açılarda bulunun. Polisin verdiği emirleri ve izinleri çekin. Polisler barikat kurduğunda ve kaldırdığında çekin. Protestoyu veya protestocuları kaydeden polisleri de çekin.
4. Detayları yakalayın. Eğer şiddet uygulanıyorsa zamanı, yeri, kişileri ve genel davranışları kaydedin. Görevlilerin numaralarını kameraya yansıtın. Mümkünse yukarıdan, veya çok aşağıdan çekim yapın. İçeriği anlatan konuşmalar ekleyin.
5. Takım çalışması yapın. Çekimi siz yapıyorsanız, size göz kulak olacak bir arkadaşınızla çalışın. Eğer bir takım olarak çekim yapıyorsanız, farklı bölgelere dağılın ve aynı olayı farklı açılardan çekin. Eğer risk altındaysanız hafıza kartınızı bir arkadaşınıza verip boş bir hafıza kartı yerleştirin ve çekime devam edin.

Yüklediğiniz dosya editlenmiş veya editlenmemiş olsun, çektiklerinizin kolayca bulunması için aşağıdakiler önemlidir. Occupy gibi hareketlerle ilgili yüzlerce video bulunabilir, ancak bir çoğu önemli bilgilerden yoksundur. Yüklemeden önce benzer videoları aratın ve kullanılan tag’leri bulun. Videolarınızı MUTLAKA tag’leyin. Yüklerken bir Creative Commons lisansı seçin, böylece videolarınız başkaları tarafından da kullanılabilir ve arşivlenebilir olsun.

1. Başlıklarınız kısa ve tanımlayıcı olmalı. Tarihi, yeri ve zamanı eklemelisiniz. Başlıkta sizin videoyu ararken kullanabileceğiniz kelimeler bulunmalı.
2. Videonuzu iyi tanıtın. Her zaman zamanı, yeri ve kayıt sırasında, öncesinde ve sonrasında olanları ekleyin. Mümkünse izleyenlerin daha fazla bilgi edinebilecekleri bir web adresiyle başlayın
3. Videolarınızı tag’leyin. Yer, zaman, şehir, lokasyon, ve olayla ilgili tanımlayıcı kelimeleri bulundurun. Daha önce kullanılmış tag’leri de eklemeyi unutmayın.
4. Eğer bazı yüzleri mozaikleme ihtiyacı hissetiyseniz veya birinin zarar göreceğini düşünüyorsanız videoyu yüklemeden önce iki kez düşünün.
5. Videonuzu sabit bir diske kaydedin. Youtube ve benzeri kanallara videonuzu koruma konusunda güvenmeyin. Hukuki veya teknik sebeplerden dolayı videonuz yayından kaldırılabilir. Orijinal videoyu bilgisayarınıza kaydedin, ve mümkünse harici bir diskte yedeğini tutun.

Kaynak: http://blog.witness.org/2011/11/top-10-tips-for-filming-occupy-protests-arrests-police-conduct/

+ There are no comments

Add yours