anlık uyandırma servisi: ‘peygamber olarak sanatçı’


Hep film izliyoruz.

Bazılarına çok bayılmasak da, çoğu filmden en azından bir an çıkıyor illa ki. ‘Hop!’ diyen, ‘yukarı bak..’ diyen. Bir anlık uyandırma servisi gibi.

Filmlerimizi daha açıklayamıyoruz, ne kadar merak etseniz de isim veremeyebiliriz henüz. Ama huzurlarınızda film parçacıklarından oluşan ‘uyandırma servisi’ serisi. Bakalım ne kadar devam edecek. İyi olur, siz de merak edersiniz belki.

Dünkü filmde şöyle birşey diyordu bir rahip:

”Bugünün peygamberleri müzisyenler ve sanatçılar. Çünkü İncil’e göre peygamber dediğiniz falcı değildir. Peygamber, herşeyi olduğu gibi söyleyendir, hayatı Tanrı’nın gördüğü gibi görebilen ve olan biteni insanların düşündüğü gibi değil, gerçekten olduğu gibi ifade edebilendir.”

Niye böyle diyor bu din adamı?

Amy Winehouse’un kendi küçük kasaba kilisesinde verdiği konser hakkında konuşurken, Amy’nin mekanı nasıl kutsadığını anlatmak istiyor.

‘Şarkı söylerken kendi titreyen ruhunu da huzura erdirmek, kendini kendisine anlatarak ruhunu rahatlatmak istiyordu.’

Biz Amy Winehouse’un zarar veren alışkanlıklarından, dini mekanlarda yapılması günah olan şeylerden, şehrin merkezine dikilmesi gereken kocaman ibadet yerlerinden bahsede duralım, adam ne güzel anlatmış peygamberliğin ne olabiliğini.

 

 

+ There are no comments

Add yours