Altyazı 100 yaşında!


altyaziBugün 100. sayı çıktı. Bir kaç post önce eklediğimiz videoda anlatılan o hikayeyi izlediyseniz blogda, bunun ne büyük bir milat olduğunu bilirsiniz.

‘Filmlerle yaşayanlar’ demişler, koleksiyon olarak tasarladıkları bu özel sayıya. Sinemaya katkıda bulunan pek çok kişinin ilham kaynaklarına yer vermişler. Biz de ondan ilham aldık başlığı atarken. Andrzej Wajda’nın Sinema ve Ben kitabında nefis bir diyolog vardır. Film diyoloğu gerçek bir yazar gerektirir diyen Wajda, Küller ve Elmaslardan (yazar Jerzy Andrzejewski) bir örnek verir:

Polis: Kaç yaşındasın?
Genç: Yüz.
Polis (bir tokat atar): Kaç yaşındasın?
Genç: Yüz bir.

Altyazı gibi dergi çıkarmak gerçek yazar gerektiriyor. Ve onlar senelerdir reklam, bütçe sıkıntısına rağmen o dergiyi o kalitede çıkarıp, çok sıkı yazar yetiştiriyor. Aynı zamanlarda başladık biz altyazıyla. Beraber büyüdük lafının içi boşaldı biraz ama biz öyle olduk hakikaten. Kardeşimiz gibi seviyoruz. İyi ki varlar diyoruz. Okunduktan sonra da yıllarca saklanacak 100. özel sayıyı bayinizden isteyin diyoruz. Ve bu sayının bültenini okumak için yorumları tıklayın diyoruz.

1 comment

Add yours
 1. Yeşim Erdem

  Altyazı’nın Özel Sayısı Bugün Okuyucularla Buluşuyor

  Altyazı Aylık Sinema Dergisi, Kasım ayında 100. sayıya ulaşmasının şerefine uzun süre raflarda kalacak özel bir sayıyla okuyucularının karşısına çıkıyor. D&R’lar başta olmak üzere birçok özel satış noktasında bugün satışa sunulan bu sayı, sinemaseverlerin başucundan eksik etmek istemeyeceği, yıllarca saklanabilecek bir koleksiyon parçası olarak tasarlandı.
  Sinema, edebiyat ve müzik dünyasından birçok tanınmış ismin yazıları, çizimleri, senaryoları, fotoğrafları, resimleri ve öyküleri ile katkıda bulunduğu özel sayı, ülkemizde sinemaya ilham veren, sinema üreten ve sinemayı dert edinen kişilerin işlerini bir araya getiren ve onların kişisel ilham kaynaklarını ‘Filmlerle Yaşamak’ teması altında birleştiren bir antoloji.
  Reha Erdem, Murat Uyurkulak, Nuri Bilge Ceylan, Ayfer Tunç, Semih Kaplanoğlu, Selim İleri, Fatih Özgüven, Uğur Yücel, Ümit Ünal ve Kutluğ Ataman Altyazı’nın 100. sayısı için hazırlanan bu antolojiye katkıda bulunan isimlerden bazıları. Kutluğ Ataman yıllarca önce gördüğü ve aklından bir türlü çıkaramadığı bir yağlı boya tabloyu ve bu tablonun öyküsünü; Reha Erdem yakın zamanda izlediği Apichatpong Weerasethakul filmi Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor’un üzerinde bıraktığı etkiyi; Ayfer Tunç Ingmar Bergman’ın mezarına yaptığı ziyareti ve Bergman filmleriyle olan ilişkisini; Semih Kaplanoğlu Andrei Tarkovski’yle olan düşünsel bağını; Ümit Ünal kendisine sinemaya dair ilham veren ‘içindeki o tuhaf şeyi’ kâğıda aktardığı bir çizimi Altyazı’nın bu özel sayısında paylaşıyor. Sinemayla olan ilişkilerine dair kişisel düşüncelerini, anılarını, anekdotlarını paylaşanların sayısı uzayıp gidiyor. Mehmet Güreli, Derviş Zaim, Ece Temelkuran, Tayfun Pirselimoğlu, Murat Özyaşar, Ezel Akay, Önder Çakar, Murathan Mungan, küçük İskender, Replikas, Nekropsi… Liste uzadıkça uzuyor, bu saydığımız her bir isim, sinemaya dair ilham aldıkları noktaları söze ya da çizgilere dökebilmek için yaratıcılığını konuşturuyor.
  Altyazı’nın 100. sayılık geçmişinde dergiye katkıda bulunan birçok isim de yine özel sayı için kaleme aldıkları yazılarla yeniden okuyucuların karşısına çıkıyor. Kaya Genç, Altyazı’nın ilk yıllarında hayat geçirdiği ve eleştirel bakışını ve keskin kalemini sinemanın aracılığıyla birçok farklı alana doğrulttuğu ‘Kara Köşe’sine, Yekta Kopan uzun bir süre devam ettirdiği ‘E ile T’ adlı köşesine bir kez daha hayat veriyor. Çağdaş görsel sanat işlerini Altyazı sayfalarına taşıyan ‘Görüntü’ bölümünün editörü Övül Durmuşoğlu ise, sinema tarihinden birçok ünlü sahneyi yeniden canlandırma çalışmalarıyla tanınan çağdaş sanatçı Ming Wong’un Aşk Zamanı’na dair bir işini özel sayıda okuyuculara sunuyor.
  Derginin en uzun soluklu bölümlerinden ‘İzliyorum’da ise bu kez filmlerden sahneleri Altyazı ekibi gösteriyor, filmleri tahmin etmek ve o sahnelerin tetiklediği sinema muhabbetlerinin içinde kaybolmak da yine Altyazı ekibine düşüyor. Yıllardır Slavoj Žižek’ten Christopher Doyle’a birçok farklı ismin yer aldığı ‘İzliyorum’ köşesi bu kez Altyazı ekibinin sinemayla olan ilişkisine, onların seyir deneyimine dair bir kesit sunuyor.

  Özel Sayıda İki Poster: Altyazı’nın Tüm Kapakları ve 66 Filmlik Bir Sinema Oyunu
  Özel sayıyla birlikte okuyucularına iki adet de poster armağan eden Altyazı ekibi, Eser Yazıcı’nın çizdiği ‘66 Filmi Bulmaca’ posteri ile sinema tarihinde referanslarla dolu bir yolculuk vaat ederken, bugüne kadar dergide yer alan tüm kapakların aynı karede bir araya geldiği bir diğer poster ise, Altyazı’nın 100 sayılık yolculuğunun görsel bir özetini oluşturuyor.

+ Leave a Comment