Altın Küre dedikoduları


Geceye Angelina Jolie’nin ne beter bir oyuncu, The Tourist’in de ne kötü bir film olduğunu söyleyerek başlayan birinin sunduğu ödül töreninde kimlerin kazandığını kim hatırlar? Facebook’la ilgili bir filmin baba ödülleri, lezbiyen annelerle ilgili başka bir filmin de ana ödülleri kaptığını hayal meyal hatırlıyoruz. Bu senenin Altın Küre töreni boyunca kimlerin ödül aldığından daha çok, Ricky Gervais’in bir sonraki hedefinin kim olacağını merak ettik. Hollywood törenlerini aslında niçin izlediğimizi de bir kez daha hatırlamış olduk böylece.

Kırmızı halıda mainstream, bağımsız ve İngiltere: Brangelina, Tom Hanks gibi ağır (ve de ağır olduklarının sonuna kadar bilincinde olan) toplar törenin başlamasına beş-on dakika kala limuzinlerinden inerken, tüm İngilizler çoktan kırmızı halıdan geçmiş, Beverly Hilton’da yerlerine oturmuştu bile.

Winter’s Bone’la Kadın Oyuncu adayı olan Jennifer Lawrence törene ilk gelenlerdendi. Belki de normal insan kilosundaki tek genç kadın olan Lawrence’ı birkaç sene sonra bir deri bir kemik göreceğimizi fark ederek birazcık içimiz burkulmadı değil.

Bu senenin ‘kara kuğu Björk/Lady Gaga’ kontenjanını İngilizler doldurdu. Ayrı renkteki ayakkabıları ve ‘Alice in Wonderland’ filminden fırlamış kıyafetiyle Helena Bonham Carter ve şeytan taşlamaya gitmiş izlenimi yaratan, gömlekten geceliğe dönüşmüş elbisesiyle Tilda Swinton kırmızı halının tadını çıkaranlar arasındaydı.

Glamcam 360 ve Hollywood ayrımcılığı: Hollywood törenlerinin son icadı, kendi etrafında dönen platforma çıkan ünlülerin giysilerini her açıdan gösteren Glamcam 360’da kadın konukların popolarını, bellerini, sırtlarını en ufak ayrıntısına kadar görme fırsatını yakaladık. Ama Hollywood ayrımcılığı burada da platforma çıktı ve Ryan Gosling ya da Robert Downey, Jr.’ın popolarını Glamcam 360’da inceleme fırsatı bulamadık.

Sana gül bahçesi vadetmedim, Natalie Portman: Her zamanki zerafetiyle ve de yanında seksi sevgilisiyle törene gelen Natalie Portman’ın elbisesinin üzerindeki kocaman gül işlemesine üzülsek de, ‘Gülü seven dikenine katlanır’ diyerek o ayrıntıyı görmezden geldik. Bu sene Portman’ın yılı olacak; kendisine aşık bir sevgiliden sonra, bir bebek, bir Altın Küre, bir de Oscar sahibi olacak gibi. Gecenin en güzel konuşmalarından birisini yapan Portman, seyirciyi sıkmadan tüm Black Swan ekibine, annesine, sevgilisine ve de Mila Kunis’in dudaklarına övgüler yağdırdı. Oscar törenindeki konuşmasını merak etmeye başladık bile.

Gervais’in dilinin kemiği: Gecenin sonunda sahneye çıkan Tom Hanks, sunucu Gervais için “kilo verince daha kötü bir insana dönüştü,” sözlerinde biraz haklıydı. Bir süredir Hollywood’un ekmeğini yiyen Gervais’in korkusuzluğu ve küstahlığına şaşırıp, sonra da hayran kaldık. Tabii orada olmadığımız için de sevindik. Bruce Willis’i “Ashton Kutcher’in babası” olarak sunan, J-Lo’nun fakir mahallesinin Beverly Hills’de olduğunu hatırlatan, ‘Sex and the City’ kadınlarının yaşlandıklarını artık kabul etmeleri gerektiğini söyleyen, Scientology müritlerinden birinin eşcinsel olduğunu ima eden, törenin sonunda da Tanrı’ya kendini ateist yaptığı için teşekkür eden Gervais tören sonrasındaki partilere gitmeye niyetlenmemiştir herhalde.

Şaşırtan Küreler: Gecenin hoş sürprizleri, Katey Sagal’ın (kendisini Pegg Bundy diye de biliriz) Sons of Anarchy dizisindeki rolüyle Kadın Oyuncu, Glee’nin Kurt’ü Chris Colfer’ın Yardımcı Erkek Oyuncu, Paul Giamatti’nin bağımsız Kanada filmi Barney’s Version’la Erkek Oyuncu ödüllerini alması ve mini dizide Carlos’un HBO dizileri ‘The Pacific’ ve ‘Temple Grandin’i sollamasıydı.

Gecenin yıldızları Facebook, anneler ve çocuklar: The Social Network ve The Kids are All Right, Film ödüllerini kaptı, Fincher’ın Facebook filmi, yanında bir de Yönetmen ve Senaryo ödüllerini aldı. Filmde yazdığı diyaloglara benzer bir şekilde makinalı tüfek gibi konuşan senarist Aaron Sorkin’in ne dediğini anlamadık ama Mark Zuckerberg’e epeyi bir yalakalık yaptığını, kendisini çağımızın en büyük girişimcilerinden kabul ettiğini fark ettik. Bu arada Zuckerberg’in kızkardeşinin törende ne işi vardı, onu hiç anlamadık. Annette Bening ise hipster gözlükleri ve post-punk saç modeline rağmen her zamanki asaletiyle Kadın Oyuncu ödülünü gururla kendisini izleyen kocası Warren Beatty’e ithaf etti.

Gecenin sönük yıldızları: Cecil B. DeMille ödülünü alan Robert De Niro için hazırlanan kolaj tam bir faciaydı. Yalnızca beş, bilemediniz altı filmden alınan sahnelerle hazırlanan toparlama, o filmlerin de en anlamsız sahnelerinden oluşuyordu. Sahneye çıkan De Niro kolajın ne kadar vasat olduğunu hatırlatırken, kendisinden beklenmeyecek kadar dağınık, kafa karıştırıcı, Megan Fox ve göçmenleri içeren kötü esprilerle dolu bir konuşma yaptı. Gece boyunca verilen ödüllere hiç sevinmemiş gözüken Tom Hanks’i her zamanki gibi en son ödülü vermek için çağırdıklarında, kendisinin Hollywood’un en sevimsiz insanı olduğunu bir kez daha hatırlayıp, törenin sona ermesine de mutlu olduk.

Emrah’s popdate

4 Comments

Add yours
 1. beril

  harika recap ellerinize sağlık

  ben derim ki iki sene üst üste Gervais’den sonra Altın Küreler Kathy Griffin’in kıvamına gelmiştir. Bir kere Holywood ortamlarında Holywood’a karşı böyle sivri diliyle dalga geçme ekolünü başlatan kişidir. Kendisi Emmy alırken Suck it Jesus demişti ööle son dakikada laf sıkıştırmadı Gervais gibi:)

 2. Emrah

  Beril, aynı şeyi düşündüm valla. Kathy Griffin’in zamanı geldi hakkaten. Ricky Gervais’den beteri olamaz diyip bir şans verirler belki. Hıdırellez’de 2012 Oscarlarını Kathy Griffin’in sunmasını dileyelim..

 3. beril

  :) Hem de Oscar’lar. Çok seviniri Kathyciğimiz valla. D-List’i yapmiicakmış artık bu arada…

 4. mustafa uzuner

  Odul toreni izlemeyen bir bunye olarak, bugun manset yapan Rick Gervais ozet goruntuleri ve Emrah’in yazisi beni de gulumsetti acikcasi. Bu arada odul de takip etmekten haz almayan birisi olarak BAFTA adayliklarinin aciklandigi haberi zipladi az once twitter’dan. Ne isimize yarayacagini bilmedigim bu listede birkac !f 2011 filmine rastlamak sevindirici.. Kimisi duyruldu kimisi duyrulmak uzere tabi, merak edenler buyursun :)

  http://www.guardian.co.uk/film/2011/jan/18/baftas-nominations-full-list?CMP=twt_fd

+ Leave a Comment