21 Aralık 2012 dünyanın sonuysa hangi filmler izlenmeli?


2012’ye girmemizle dünyanın sonuna bir sene kalmış olabilir.

Biz hala oflaya puflaya yaptıklarımızı yapmaya devam ededuralım, okula koşup sınava girelim, işe gelip telefonlar edelim, belki de yatcaz-kalkcaz bitecek dünya. O son saniyelerde gözümüzün önünden film şeridi gibi geçen hayat güzel olsun en azından. Ya da yeterince iyi film şeritleri görmüş olalım o zamana kadar.

Diyelim dünyanın sonu gelecek, diyelim son bir sene kaldı sadece. Ölmeden önce  hangi filmler izlenmeli?

Koca bir liste çıktı bizden, bir ihtimal işi bırakıp sadece film izleriz 2012’de

Rum Diary , Melancholia , Girl with a Dragon Tatoo , The Artist , We Need to Talk About Kevin , Thinker, Tailor, Soldier, Spy , Shame , The Descendents , My Week with Maryline , War Horse , Extremely Loud Incredibly Close , Dark Knight Rises , J Edgar , Where Do We Go Now , Yeraltı , Araf , Can , İmre’nin listesi.

Mustafa ”Eğer dünyanın sonu olacaksa 2012, bir şekilde Jacques Rivette’in 7 saatlik Out 1’ını sinemada izlemeyi çok isterdim. Bir de 2012 uzun zamandan sonra ilk defa tam teşekküllü bir Robert Bresson retrospektifine tanık olacak, onu bir şekilde yakalmayı çok isterdim. Yeni filmlerden Malick’in henüz ismi konmamış projesi, Wes Anderson’ın Moonrise Kingdom’ı, PT Anderson’ın The Master’ı ve Reygadas’ın Post Tenebras Lux’u en çok merak ettiklerim. Raul Ruiz’in bitirmeye ömrünün yetmediği La noche de Enfrente’si çok ilginç çınlıyor.” dedi.

Pelin herşeyi bırakıp Reha Erdem’in yeni filmini, Wes Anderson’ın Moonrise Kingdom’ını, Sam Mendes’in çektiği yeni Bond filmini ve The Hobbit’i seyrettikten sonra Güney Amerika’ya taşınacak gibi duruyor. Maya takvimi olan tabletlere bizzat kendisi bakıp konuya açıklık getirecekmiş.

Serra Bellflower ve Wuthering Heights seyretmek istermiş. Ama madem son bu, daha fazla yoksa madem, gider dünyayı dolaşırım diyor. Denize girmek, taze meyve yemek, ayaklarını kuma gömmek, gün batımı seyretmek, dans etmek, insanları sevmek, ağaç altında uyumak… en iyi film son saniyelerde gözümün önünden geçen şeritte olur dedi.

Serra’nın ofisinden ‘Evet ben de dünyayı dolaşıcam’ gazıyla koridoru yürüyüp masama oturunca bir takım post-it’ler ve oraya buraya alınmış notlar yüzünden paşa paşa çalışmaya devam ettim. Belki festival bitince dünyayı dolaşmaya giderim…akşam kesin film seyrederim ama. Belki Kanzeon’u bir kez daha izlerim.

Siz ne görmek istiyorsunuz dünyadaki son senenizde?

+ There are no comments

Add yours