2012’de kıyamet mi kopacak yoksa Değişecek miyiz?’


Mayalar dedi ki, 2012’de dünyanın sona gelecek. Bir yıl var. Penceremden dışarı bakıyorum. Hayat vızır vızır, minik bahçede kışın yaprak dökmeyen, yeşilini kaybetmeyen bitkiler, balkonda oynaşan kediler. Üzerlerinde kış güneşi. Şaka gibi bir yaşam tablosu sabah sabah.. Çok uzak dünyanın sonu. Bir yıl mı? ne saçma..

Sonra palmiyeye gözüm ilişiyor. Hiç sevmediğim ama her taşındığım evde ille de görüş alanım içinde olması gereken, buraya ait olmayan, Dubai havaalanı ağacı. Bunlardan heryerde var artık. Sonra golf sahaları var susuz ovalarda, sonra HES var sulu yaylalarda. Renkli plastik ambalajlarda milyarlarca hormonlu, gdo’lu, kimyasallı yiyecek var milyonlarca süpermakette, sonra yiyecek kıtlığından artan fiyatlara tepki olarak patladığı söylenen Ortadoğu ve Kuzey Afrika eylemleri var. Eriyen buzullar, nesli tükenen canlılar, azalan petrol, yerine düşünülen nükleer enerji, yağmayan kar, yıkıp geçen kasırgalar, seller, sular.. Çok yakın geliyor aniden dünyanın sonu. Bir yıl.. neden olmasın? Yarın bile olur..

İşte benden çok daha bilge olan 2012: Değişim zamanı belgeseli diyor ki; değişirsek olmaz. Maya kehaneti 2012’de bir dönemin sonunu gördü, dünyanın değil. Önce bize ürkütücü bir kıyamet senaryosu gösteriyor, sonra sakinliyor. Şuursuz tüketim zamanının sonu geldiği aşikar değil mi diyor, tek tek gösteriyor neden aşikar. Yerine sürdürülebilir ekolojik sistemler öneriyor. Bu sistemleri kurabilecek teknik dehaya sahip olduğumuza ikna ediyor bizi. Mesele seçim yapma meselesi. Seçime, senden başla diyor. Kendinden başlayanlarla konuşuyor. İçlerinde David Lynch var, Sting var, şamanlar var. Farklı yerlerden bakanlar, ilham verenler var. Hem sarsıcı, hem iyimser bir yapım. İzlemekten başla..

+ There are no comments

Add yours