2012’de kıyamet mi kopacak yoksa DeÄŸiÅŸecek miyiz?’


Mayalar dedi ki, 2012’de dünyanın sona gelecek. Bir yıl var. Penceremden dışarı bakıyorum. Hayat vızır vızır, minik bahçede kışın yaprak dökmeyen, yeÅŸilini kaybetmeyen bitkiler, balkonda oynaÅŸan kediler. Ãœzerlerinde kış güneÅŸi. Åžaka gibi bir yaÅŸam tablosu sabah sabah.. Çok uzak dünyanın sonu. Bir yıl mı? ne saçma..

Sonra palmiyeye gözüm iliÅŸiyor. Hiç sevmediÄŸim ama her taşındığım evde ille de görüş alanım içinde olması gereken, buraya ait olmayan, Dubai havaalanı aÄŸacı. Bunlardan heryerde var artık. Sonra golf sahaları var susuz ovalarda, sonra HES var sulu yaylalarda. Renkli plastik ambalajlarda milyarlarca hormonlu, gdo’lu, kimyasallı yiyecek var milyonlarca süpermakette, sonra yiyecek kıtlığından artan fiyatlara tepki olarak patladığı söylenen OrtadoÄŸu ve Kuzey Afrika eylemleri var. Eriyen buzullar, nesli tükenen canlılar, azalan petrol, yerine düşünülen nükleer enerji, yaÄŸmayan kar, yıkıp geçen kasırgalar, seller, sular.. Çok yakın geliyor aniden dünyanın sonu. Bir yıl.. neden olmasın? Yarın bile olur..

Ä°ÅŸte benden çok daha bilge olan 2012: DeÄŸiÅŸim zamanı belgeseli diyor ki; deÄŸiÅŸirsek olmaz. Maya kehaneti 2012’de bir dönemin sonunu gördü, dünyanın deÄŸil. Önce bize ürkütücü bir kıyamet senaryosu gösteriyor, sonra sakinliyor. Åžuursuz tüketim zamanının sonu geldiÄŸi aÅŸikar deÄŸil mi diyor, tek tek gösteriyor neden aÅŸikar. Yerine sürdürülebilir ekolojik sistemler öneriyor. Bu sistemleri kurabilecek teknik dehaya sahip olduÄŸumuza ikna ediyor bizi. Mesele seçim yapma meselesi. Seçime, senden baÅŸla diyor. Kendinden baÅŸlayanlarla konuÅŸuyor. İçlerinde David Lynch var, Sting var, ÅŸamanlar var. Farklı yerlerden bakanlar, ilham verenler var. Hem sarsıcı, hem iyimser bir yapım. Ä°zlemekten baÅŸla..

+ There are no comments

Add yours