2011’e geri sayım başladı. 2010’un en iyileri?


justin2Sight&Sound dergisi 2010’un en iyilerini seçti. Ve sıkı durun 85 film eleştirmeninin ilk beşlerinin değerlendirildiği listede birinci sırayı Social Network aldı. Dergi yıllardır ilk kez büyük bir prodüksüyonu onurlandırıyor. Filme bayılmış olmama rağmen epey şaşırdım. 2010’un en iyisinden bahsediyoruz sonuçta.

Benim en iyim nedir diye epey düşünmem gerekti ama sonunda ilk aklıma gelen iki filmde karar kıldım: Prophet ve Everyone else. Serra ‘Never Let Me Go öne çıkıyor şu aralar’ diyor. Ki hakikaten biraz öyle dönemsel etkilere açık bir soru. Sizde ne öne çıkıyor peki? Sizin en iyiniz?

9 Comments

Add yours
 1. zerdim

  sight and sound’un top 12 filminden sadece prophet’i görmüşüm, geçen yıl !f’in en sevdiğim filmlerinden birisiydi. oldukça yavaş tempolu, derdini uzun uzun anlatan bir filmdi. eski tarz bir anlatımı vardı, hızlı montajlari, şaşırtıcı kamera hareketleri filan yoktu. hekimler kadar hikayenin kendisi çok önemliydi diye kalmış aklımda.

  3 boyutlu sinemayla birlikte anlatım dilinin sadece tercihen değil teknolojik olarak da çok geliştiği ve her yönetmenin yeni teknikleri denemek için yarıştıkları filmler varken prophet’in ilk 12’ye girmesine şaşırdım. ve sevindim.

  tabi sight and sound popüler bir dergi mi yoksa biraz daha ağır artistik bir dergi mi, sayfalarında daha çok gişe filmlerine mi yer verir yoksa festival filmlerini mi yazar bilmiyorum.

  kısacası prophet şahane bir filmdi, hakkı verilmiş :)

 2. Yeşim Erdem

  Soruyla ilgili hemen bir yanlış anlaşmayı düzelteyim. Sight&Sound’un listesinden seçicez diye bişey yok. Sizin için 2010’un en iyisi. S&S vesile oldu sadece:)

  Aslında Prophet derginin gecen yılki en iyisiydi ama bu yıl da girmiş. Bu aylarda çıkan filmler bazen yeni yılın listesine de giriyor. Sight&Sound esaslı bir dergi, gişe falan değil olayı. Hatta beş yıldan beri (Brokeback Mountain’dan beri) amerikan bir yapım seçmiyor. Büyük prodüksüyonlarla genelde ilgilenmiyor. Social Network bu yüzden ilginç. Seçenler international film eleştirmenleri…

 3. mükerrem dursun

  kuzum açık ara alamar diyorum. (alın bari bu sene de istanbul şenlensin)
  sonrakiler ise:

  -police, adj (iyi ki gösterdiniz)
  – to die like a man
  -trash humpers

+ Leave a Comment