2010’u sallayan 25 pop kültür olayı


Betty White, Cher, zombiler ve Tarkan’ın dönüşü. Eşcinsel babalar, Oscar alan kadın yönetmenler. ‘Lost’ ve ‘Aşk-ı Memnu’nun tartışmalı final bölümleri. iPad, Glee, eşcinsel babalar, 2010 yılına damga vuran 25 pop kültür olayı..

pop125. Palin ailesinin pop kültüre balıklama dalışı: Hani bir Sarah Palin vardı? Valla, hala var. Realite dizisi ‘Sarah Palin’s Alaska,’ kızı Bristol’un ‘Dancing with the Stars’ yarışmasına katılması ve Palin ailesinin daha bir dolu görünürlük çabası gayet de işe yarıyor gibi.

24. Dünya Kupası: Pop kültür bu seneki Dünya Kupası’nı yalnız bırakmadı. Louis Vuitton’un tasarladığı kupa çantasından One Shot! futbol sergisine ve vuvuzela tarışmalarına, maç izlemeyenler de Kupa heyecanının içine köşesinden giriverdi.

23. Eşcinsel aileler: Ricky Martin’in eşcinsel olduğunu açıklamasına sevinirken, sevgilisiyle acilen çocuk istediklerini öğrendik. Eşcinsel çiftler pop kültürü mutluluklarıyla fethederken, Neil Patrick Harris ve Elton John baba bile oldular.

22. Leydi Di’nin tahtı doluyor: Prens William ve Kate Middleton’ın evleneceklerini açıklamalarından sonra, paparazzi 7/24 çalışmaya başladı, ABBA’nın düğün için bir araya geleceklerini duyduk, anti-kellik ilacı Rogain William’a hemen altı aylık paket gönderdi.

21. Joaquin Phoenix hala burada: Saçı sakalı birbirine girmiş Joaquin Phoenix, çöküşe ilerleyen yeni bir Amy Winehouse mı, herkesi kafaya alan yeni bir Borat mı diye uzunca kafa yorduk. Sonunda da ‘I’m Still Here’ filminin kurmaca olduğunu öğrendik.

20. Twin Peaks’ı unutmadık: ‘Laura Palmer ölmedi, yüreğimizde yaşıyor’ diyen hayranlara belki de en güzel saygı duruşu ‘Psych’ dizisinden geldi. ‘Dual Spires’ bölümü ‘Twin Peaks’in yedi oyuncusunu uçuk bir kasabada yeniden bir araya getirdi.

19. Oprah’dan sahte veda: 25 yıllık talk show programını bu sene sona erdireceğini açıklayan Oprah, kendi TV kanalını kurduğunu da arada açıklayıverdi. Son sezonda iyice abaratarak, ‘The Sound of Music’ ekibini 45 yıl sonra bir araya getirdi, arkasından tüm seyircilerine birer araba hediye etti.

18. Bono Boğaz Köprüsü’nde: Pop politik retorikleriyle bir takım dünya lideri hariç herkesi gıcık eden Bono ve saz arkadaşları, İstanbul’un 50 kilometre ötesini salladı. Zülfü Livaneli atraksiyonunu yok sayarak, U2’yu izlemiş olduğumuza sevindik.

pop217. The Arcade Fire banliyöda: Kanada grubu The Arcade Fire’ın 3. albümleri The Suburbs’le klasikleşecek bir albümü ilk kez dinlemenin heyecanını yaşadık. Modern hayat ve gençlik bunalımlarıyla bir yandan umut vadeden şarkılarla yeni bir Bob Dylan ya da Bruce Springsteen dinlediğimizi fark ettik.

16. ‘Aşk-ı Memnu’ ve ‘Yaprak Dökümü’: Dizi konusunda yerli malı yurdun malı diyenler, iki klasiğin uyarlamalarının sakız gibi uzatılmasının da bir yere kadar olduğunu gördüler. Takipçileri, son bölümleriyle iki dizinin ‘trending topic’ olmasına ve karakterlerin cenaze namazlarına tanık oldular.

15. TV’nin aykırı kadınları: Bu sene TV’de, Nurse Jackie, ‘The Good Wife’ın Alicia’sı, ‘The Big C’nin Cathy’si, ‘Parks and Recreation’ın Leslie’si gibi arızalı, eğlenceli, deli, sakin, ama en önemlisi çok boyutlu, harika kadın karakterler gördük.

14. Oscar’da savaş ve kadın: Bu senenin Oscarlarında kadınlar buruk galibiyetler yaşadılar. İlk kez bir kadın, Yönetmen Oscarını aldı ama savaş sempatizanı konuşmasıyla bizleri üzdü. Sandra Bullock, Kadın Oyuncu Oscar lanetinden kurtulamadı ve dünyayla beraber feci şekilde aldatıldığını öğrendi.

13. Ödüllü Türk sinemasına ilgisizlik: Semih Kaplanoğlu’nun Yusuf Üçlemesi’nin sonuncu filmi ‘Bal,’ Berlin’de Altın Ayı’yı kazandı. Taze yönetmen Seren Yüce’nin ‘Çoğunluk’u Portakal galibi oldu. İki film de malesef sinema seyircisinden pek ilgi göremedi.

12. Banksy’nin popüler kültüre geçişi: İngiliz grafiti sanatçısı Banksy’nin karşı kültürün en orta yerinden ‘mainstream’e usulca ilerleyişini heyecanla izledik. Önce ‘The Simpsons’ın jeneriğine tartışmalı bir yorum getirdi, sonra da belgeseli ‘Exit Through the Gift Shop’ ödüllere doyamadı.

11. iPad’in hayatımıza girişi: Steve Jobs’ın Apple’ın yeni tabletini sunuşundan sonra kimisi hemen iPad’inde çizgi roman okumaya başladı, kimi de burun kıvırdı. O burun kıvıranların Google’da gizli gizli ‘iPad 2’ diye arama yaptıklarına eminiz.

10. Betty White’in dönüşü: Altın Kızlar’ın saf köylüsü Rose, TV’den elini eteğini çektikten yıllar sonra pop kültüre son hızla yeniden giriş yaptı. Önce Snickers reklamı, sonra Saturday Night Live ve bir dolu dizide konuk oyunculuk, şimdi de kendi dizisi ‘Hot in Cleveland.’

pop39. İki Tarkan yeniden aramızda: Süperstarımız Tarkan yılan hikayesi albümünü sonunda çıkardı ve de içinde eski Tarkan’a yakışan hoş şarkılar olduğunu gördük. Sonra da, Sezgin Burak’ın çizgi romanı Tarkan ve Kurt’un maceraları bir kez daha yayımlandı.

8. Utanmaz eğlence Glee: Kötü bir Benetton reklamını andıran McKinley Lisesi’nin dışlanmış çocukları farklı zevkteki TV izleyicilerini ve tüm sinikleri dize getirdi. Madonna, Britney ve ‘The Rocky Horror Picture Show’ bölümleri de tuzu biberi oldu.

7. Vampirlerin uyanışı: ‘Twilight’ serisi genç kızları ve annelerini ayılıp bayıltırken, diğerleri de ‘True Blood’ın çokcinsel, ahlaksız vampirleri ve ‘The Vampire Diaries’in seksi vampirleriyle karanlık gecelere dönüş yaptı.

6. TV’nin eşcinsel karakterleri: Bir ordan iki burdan derken, bir de baktık ki popüler TV dizileri eşcinsel karakterlerle dolmuş. Hangileri mi? ‘Modern Family’, ‘Brothers & Sisters’, ‘Grey’s Anatomy’, ‘90210’, ‘The Good Wife’, ‘Glee’, ‘Gossip Girl’ ve ‘Desperate Housewives’

5. Cher sayborg olabilir mi? Bir insan yarım yüzyıl boyunca inanılmaz bir yaşam gücüyle pop kültürün tepesinde oturabilir mi? Kendisinin de dediği gibi, “Dünyanın sonu geldiğinde yalnızca hamam böcekleri ve Cher buralarda olacak.” ‘Burlesque’e gün sayıyoruz.

4. Zombilerin dirilişi: Woody Harrelson’lı ‘Zombieland’ filmiyle zombileri özlediğimizi fark etmiştik. Sonra Murat Emir Eren ve Talip Ertürk’ün yönettiği ‘Zombilerin Düğünü’ geldi. Ve de yıl bitmeden, Frank Darabont dizisi, çizgi roman uyarlaması ‘The Walking Dead’ ile bir kez daha yürüyen ölülerle içimizin yağı eridi.

3. ‘Lost’un vedası: ‘Lost’la yatıp kalktığımız altı sene tartışmalı final bölümüyle sona erdi. Karakterlere güzelce veda edebildiğimize sevindik, sonra hiç bir sorunun cevaplanmadığını görüp, köpürdük. Peki ada neymiş tam olarak?

2. Twitter dalaşmaları: Facebook’tan sonra sanal sosyalleşmemizi başka bir boyuta taşıyan Twitter’ın en güzel yanı da ünlülerin egolarını tüm çıplaklığıyla ortaya çıkarması oldu. Ahmet Hakan, Cüneyt Özdemir, Helin Avşar ve Kanye West’in zekalarına ve yazım hakimiyetlerine tanık olma fırsatını yakaladık.

1. ‘Nerd’lerin intikamı: Yıllardır usul usul pop kültürde yükselen ‘nerd’ler, ‘geek’ler her ne derseniz deyin, sonunda gözlüklerini ve ışın kılıçlarını atıp, pop kültürü ele geçirdiler. Önce ‘The Social Network’, sonra da Wikileaks ‘nerd’ denilen şeyi seksi bir anti-kahramana dönüştürdü.

Emrah’s popdate

1 comment

Add yours

+ Leave a Comment