‘128 Hours’ ya da ‘Summer’s Bone’ çevrilirse, gitmem


sequel-map2010 yılında dünya çapında en çok hasılat getiren film Toy Story 3. Film, Temmuz ayında Finding Nemo’nun rekorunu kırarak Kuzey Amerika’da en çok hasılat yapan Pixar filmi oldu. Ağustos ayında ise dünya rekoru kıran Pixar filmi oldu. Sonra Shrek 2’yi sollayıp, dünya çapında en çok hasılat yapan animasyon oldu. Sonra, 1 milyar dolar sınırını geçip tarih yazdı. Şu anda 5. sırada.

Siz de Amerikalıların rakamlarla, istatistiklerle sinemayı hisse senedi ve tahvile dönüştürme saplantılarına gıcık olanlardan mısınız? Yoksa birazcık istatistik enerji getirir diyenlerden misiniz? BoxOfficeQuant isimli taze bir web sitesi, her iki grubun da hoşuna gidecek bir şekilde eğlenceli film istatistikleri hazırlıyor.

Sitenin son çizelgesi, bir devam filmleri haritası. Rotten Tomatoes’daki eleştiriler baz alınarak hazırlanan bu haritaya göre çoğu filmin ikincisi, ilki kadar beğenilmemiş. Godfather II ya da The Dark Knight gibi istisnalar var tabii. İlki de, ikincisi de yüzde 100 alan iki çift film ise Toy Story’ler ile Jean de Florette ve Manon des Sources.

+ There are no comments

Add yours